09-08-23 Linnéklassikern
- 23 aug 2009
Pl. | Rank. | Namn | Klubb | Tid | min/km | Efter |
H75 (3200 meter, 20 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Rolf Andersson | Rimbo SOK | 36:11 | 11:18 | ||
5. | Sven Karlsson | OK Roslagen | 48:13 | 15:04 | +12:02 | |
11. | Sven Eriksson | OK Roslagen | 68:26 | 21:23 | +32:15 | |
H70 (3700 meter, 16 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Rune Carlsson | Sundbybergs IK | 36:07 | 9:45 | ||
6. | Sivert Söderbärg | OK Roslagen | 50:11 | 13:33 | +14:04 | |
Tryggve Trygg | OK Roslagen | Ej godk | ||||
H65 (3900 meter, 43 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Rolf Skoglund | SoIK Hellas | 37:48 | 9:41 | ||
L-O Mattsson | OK Roslagen | Ej godk | ||||
Thord Rådberg | OK Roslagen | Ej start | ||||
H55 (5100 meter, 38 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Per Ove Wallén | Täby OK | 38:27 | 7:32 | ||
23. | Magnus Jansson | OK Roslagen | 58:16 | 11:25 | +19:49 | |
31. | Hans Blomqvist | OK Roslagen | 70:42 | 13:51 | +32:15 | |
H50 (5600 meter, 34 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Ola Johansson | Gävle OK | 42:28 | 7:35 | ||
25. | Mats Lundman | OK Roslagen | 80:14 | 14:19 | +37:46 | |
H45 (6100 meter, 38 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Lars Palmqvist | Järfälla OK | 41:03 | 6:43 | ||
16. | Anders Söderbärg | OK Roslagen | 65:04 | 10:40 | +24:01 | |
H40 (6400 meter, 39 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Conny Forsberg | IF Thor | 42:32 | 6:38 | ||
5. | Pontus Gille | OK Roslagen | 49:21 | 7:42 | +6:49 | |
7. | (0435) | Ola Hultin | OK Roslagen | 52:30 | 8:12 | +9:58 |
20. | Ove Eriksson | OK Roslagen | 61:41 | 9:38 | +19:09 | |
Stefan Johansson | OK Roslagen | Ej godk | ||||
Thomas Källberg | OK Roslagen | Ej godk | ||||
Patrik Smedmark | OK Roslagen | Ej godk | ||||
H21 LÅNG (12800 meter, 41 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | (0029) | Olle Boström | Järla | 80:07 | 6:15 | |
5. | (0084) | Tommy Lindberg | OK Roslagen | 88:43 | 6:55 | +8:36 |
(0895) | John Solbreck | OK Roslagen | Ej godk | |||
H18 LÅNG (7800 meter, 18 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | (0156) | Rickard Ohlsson | Haninge SOK | 55:25 | 7:06 | |
10. | (0824) | Viktor Lindberg | OK Roslagen | 92:17 | 11:49 | +36:52 |
H16 (4900 meter, 51 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Magnus Glännefors | Söders SOL Tyresö | 33:14 | 6:46 | ||
15. | Felix Alsén | OK Roslagen | 54:00 | 11:01 | +20:46 | |
27. | Christian Løchting Thunberg | OK Roslagen | 81:18 | 16:35 | +48:04 | |
Martin Smedmark | OK Roslagen | Ej godk | ||||
Oskar Söderbärg | OK Roslagen | Ej godk | ||||
H14 (3900 meter, 40 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Fredrik Wigertz | Långhundra IF | 33:47 | 8:39 | ||
5. | Kalle Söderbärg | OK Roslagen | 41:39 | 10:40 | +7:52 | |
16. | Anton Gille | OK Roslagen | 55:54 | 14:20 | +22:07 | |
H12 (2400 meter, 47 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Simon Imark | Tullinge SK | 16:40 | 6:56 | ||
18. | Leonard Hökby | OK Roslagen | 26:27 | 11:01 | +9:47 | |
31. | Gustav Stark | OK Roslagen | 37:08 | 15:28 | +20:28 | |
H10 (2100 meter, 34 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Hannes Svahn | OK Ravinen | 14:35 | 6:56 | ||
18. | Joel Wahlqvist | OK Roslagen | 21:58 | 10:27 | +7:23 | |
David Avellan | OK Roslagen | Ej start | ||||
D75 (2800 meter, 6 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Irma Andersson | Rimbo SOK | 46:39 | 16:39 | ||
2. | Gunnel Karlsson | OK Roslagen | 52:47 | 18:51 | +6:08 | |
D50 (3700 meter, 20 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Ylva Grape-Andersson | Stora Tuna OK | 34:48 | 9:24 | ||
9. | Anna-Sofie Lundman | OK Roslagen | 55:45 | 15:04 | +20:57 | |
D45 (3900 meter, 23 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Annika Ardell | OK Rodhen | 37:07 | 9:31 | ||
Birgitta Skoglund | OK Roslagen | Ej godk | ||||
Karin Söderbärg | OK Roslagen | Ej start | ||||
D40 (3900 meter, 12 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Josefine Nordström | OK Triangeln | 35:22 | 9:04 | ||
10. | Maria Kvarnlöf | OK Roslagen | 51:38 | 13:14 | +16:16 | |
D35 (4500 meter, 10 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Yvonne Grehn | OK Rodhen | 42:46 | 9:30 | ||
6. | Lina Andersson | OK Roslagen | 52:25 | 11:38 | +9:39 | |
D21 (5100 meter, 12 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | (0858) | Jessica Söllvander | OK Rodhen | 48:35 | 9:31 | |
2. | Louise Johansson | OK Roslagen | 52:55 | 10:22 | +4:20 | |
D16 (4100 meter, 22 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Annika Carlberg | Vallentuna-Össeby OL | 38:02 | 9:16 | ||
8. | Samantha Ahlgren | OK Roslagen | 48:28 | 11:49 | +10:26 | |
D14 (3500 meter, 24 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Hanna Sjöberg | Gävle OK | 42:16 | 12:04 | ||
14. | Olivia Kvarnlöf | OK Roslagen | 102:06 | 29:10 | +59:50 | |
D12 (2400 meter, 24 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Märta Skog | Tullinge SK | 22:43 | 9:27 | ||
2. | Caroline Løchting Thunberg | OK Roslagen | 22:47 | 9:29 | +0:04 | |
5. | Alice Frost | OK Roslagen | 24:59 | 10:24 | +2:16 | |
6. | Sara Brolin | OK Roslagen | 25:40 | 10:41 | +2:57 | |
9. | Linda Brolin | OK Roslagen | 27:06 | 11:17 | +4:23 | |
13. | Ellen Broman | OK Roslagen | 30:04 | 12:31 | +7:21 | |
16. | Anna Jansson | OK Roslagen | 34:07 | 14:12 | +11:24 | |
D10 (2100 meter, 34 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Ellen Frost | OK Roslagen | 16:10 | 7:41 | ||
6. | Wilma Gille | OK Roslagen | 18:16 | 8:41 | +2:06 | |
10. | Agnes Broman | OK Roslagen | 20:38 | 9:49 | +4:28 | |
11. | Julia Andersson | OK Roslagen | 21:15 | 10:07 | +5:05 | |
23. | Anna Söderbärg | OK Roslagen | 28:23 | 13:30 | +12:13 | |
Astrid Stark | OK Roslagen | Ej start | ||||
U3 (2400 meter, 18 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Johan Slagbrand | Sigtuna OK | 20:55 | 8:42 | ||
2. | Viktor Lund | OK Roslagen | 26:27 | 11:01 | +5:32 | |
U2 (2100 meter, 41 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Lars Gibbard | OK Ravinen | 15:59 | 7:36 | ||
3. | Oscar Lund | OK Roslagen | 17:33 | 8:21 | +1:34 | |
14. | Johanna Brinkhäll | OK Roslagen | 21:36 | 10:17 | +5:37 | |
15. | Tilda Jansson | OK Roslagen | 22:47 | 10:50 | +6:48 | |
INSKOLNING (1700 meter, 27 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
August Stark | OK Roslagen | Ej start | ||||
Öppen 2 (3400 meter, 25 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Rebecka Hoppe | IF Thor | 31:45 | 9:20 | ||
15. | Elizabeth Lochting | OK Roslagen | 62:13 | 18:17 | +30:28 | |
16. | Gisela Frost | OK Roslagen | 62:20 | 18:20 | +30:35 | |
19. | Lena Gille | OK Roslagen | 64:49 | 19:03 | +33:04 | |
23. | Tomas Wahlqvist | OK Roslagen | 81:31 | 23:58 | +49:46 | |
Öppen 4 (3000 meter, 28 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Magnus Lindén | IF Thor | 39:08 | 13:02 | ||
2. | Mats Frost | OK Roslagen | 49:09 | 16:23 | +10:01 | |
Öppen 5 (3900 meter, 18 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Björn Jonsell | klubblös | 56:10 | 14:24 | ||
17. | Anders Falk | OK Roslagen | 121:03 | 31:02 | +64:53 | |
Öppen 7 (3200 meter, 45 anmälda) Visa hela klassen | ||||||
1. | Björn Eriksson Falk | OK Roslagen | 31:08 | 9:43 | ||
44. | Rosalie Lindberg | OK Roslagen | 88:58 | 27:48 | +57:50 | |
Staffan Broman | OK Roslagen | Ej godk |